Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Bu ayıp Elmalı'ya yetiyor !

Koskoca Elmalı'da devlete tek bir kız öğrenci yurdu yok. 150 kız öğrenciye karşılık ilçede sadece 32 kız öğrenci kapasiteli özel öğrenci yurdu var

07 Ekim 2015 12:17
Yorum Sayısı :0  

Özellikle kış aylarında Elmalı ekonomisini ayakta tutan, ticareti canlandıran, mezun olduktan sonra gittikleri şehirlerde Elmalı’nın fahri tanıtım elçisi görevini yürüten Elmalı Meslek Yüksekokulu’nun kız öğrencileri için ilçede devlete ait tek bir yurt bulunmuyor.   Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda yaklaşık 150 kız öğrenci eğitimlerine devam ederken, ilçede sadece 32 öğrenci kapasiteli tek bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. 
O da özel. 
Geriye kalan 118 kız öğrenci ilçede ev tutarak ya da bir yakınının yanında barınırken, ev tutamayan ya da özel yurtta kalacak maddi imkanı olmayan onlarca kız öğrenci ise çareyi kayıtlarını dondurmakta ya da Elmalı Meslek Yüksek Okulu’nda dolayısıyla Elmalı’da okumaktan vazgeçmekte buluyor. Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığı’nca kar amacı gütmeden, özellikle dar gelirli ailelerin kız öğrencilerinin barındırılması amacıyla işletilen Hasan Subaşı Kız Öğrenci Yurdu, bazı çevrelerin yoğun baskısı sonucu bu eğitim yılında üniversiteli kız öğrencilerine kapılarını kapatırken, yüksek öğrenimlerine Elmalı’da devam etmek isteyen kızlar bir değil, bin defa düşünmek zorunda kalıyorlar. Elmalı Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim görmesi gereken kız öğrenci sayısı 244 iken, bu sayının 150’lerde kalması, geriye kalan 94 kız öğrencinin ise Elmalı’da üniversite eğitimlerinden vazgeçmesi nedenleri arasında kuşkusuz yurt sorunu da ilk sıralarda yer alıyor.
Elmalı’ya ne zaman bir devlet yurdu yapılması için girişimlerde bulunulacağı merak ediliyor.                    
(Haber: Serpil Özgünsür)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...