Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı Devlet Hastanesi'nde FAKO yöntemiyle katarakt ameliyatları yapılmaya başlandı

Antalya'nın ilçeleri arasında fako yöntemiyle katarakt ameliyatı ilk kez Elmalı Devlet Hastanesi'nde başlatıldı. Halk arasında dikişsiz ameliyat ya da lazerle ameliyat olarak bilinen FAKO yöntemiyle katarakt ameliyatının tüm ilçelerde yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini kaydeden Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Necat Yılmaz, ameliyatlar hakkında bilgi almak için Elmalı'ya geldi. ameliyatları gerçekleştiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Erkan Doğan "Günde 5 ameliyat yapıyoruz ancak ileri ki günlerde bu sayıyı 10'a çıkartacağız" derken, Hastane Başhekimi Op. Dr. Mehmet Akdağ ise, esas önemli konunun, cihazla birlikte cerrahın deneyimi olduğunu belirterek, aynı zamanda kullanılan malzemenin kalitesinin önemli olduğunu belirterek, cihazın lenslerle birlikte yaklaşık maliyetin 600 bin lira olduğunu belirtti. Genel Sektererin ziyaretine eşlik eden Başkan Ümit Öztekin, Elmalı Devlet Hastanesi’nin resmi açılışının Şubat ayında gerçekleştirileceği ve açılışa Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun da katılacağı bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

26 Ocak 2016 09:23
Yorum Sayısı :0  

Elmalı Devlet Hastanesi’nde kalk arasında dikişsiz ameliyat veya lazer yöntemiyle ameliyat olarak bilinen FAKO yöntemiyle  katarakt ameliyatı yapılmaya başlandı. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Prof.Dr. Necat Yılmaz, şu anda sadece Elmalı Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen Fako yöntemiyle katarakt ameliyatının, tüm ilçelerde yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi. Yerinde görmek ve katarakt ameliyatı olan hastalarla görüşmek üzere Elmalı’ya gelen Genel Sekreter Yılmaz, “Bugün yapılan bu ameliyat, hakikaten maliyetli bir ameliyat. Kullanılan lensler çok kaliteli. Hastanın cebinden hiç para çıkmıyor, umarız bir süre sonra sıra da beklemeyecek. Elmalı’ya hasta geleceğini düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun, herşey bu milletin hakkıdır. Bu lazer ile yapılan ameliyatı diğer ilçelerimiz de talep ediyor. Bu sistemimiz bütün Antalya’yı kapsayacak ancak öncelikle büyük merkezlerden başladık. Ancak Elmalı’yı öne aldık. Maliyetine gelecek olursak, bu kullandığımız lenslerin fiyatı yaklaşık 700 dolar civarında. Ama biz bunları toptan aldığımız için tanesini 200 Tl’ye malettik. Bütün yedek parçaları da dahil. Bunu da SGK karşılıyor” bilgisini paylaştı.
BAŞHEKİM AKDAĞ
“Sadece Elmalıdan ayda yaklaşık 30 hasta katarakt ameliyatı için merkeze gitmek zorunda kalmakta bu da merkez hastanelerdeki hasta yoğunluğunun artmasına ve uzun süreli randevu ve ameliyat için uzun süreli beklemelere neden olmaktadır” diyen Elmalı Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mehmet Akdağ, Elmalı Devlet hastanesi olarak uzun süreden beri alt yapısı ve tıbbi donanımların hazırlanması ile sona gelinen süreçte bu hizmeti ile batı ilçeleri devlet hastaneleri arasında referans merkez olmasını planlamakta olduklarını kaydetti.
Elmalı Devlet Hastanesi tarihinde bir ilk olan Fako tekniğiyle katarakt ameliyatının ilçe devlet hastaneleri arasında da ilk kez hastanelerinde uygulandığını belirten Başhekim Akdağ şöyle devam etti:
“Hastanemize üst düzey ameliyatlardan biri olan FAKO ameliyatı cihazını ve teknik ekipmanlarını kazandırılmasında çok büyük desteği olan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Prof. Dr. Necat Yılmaz bey'e, FAKO cihaz ve lens alımında Türkiye de ilk ve örnek model ile alınmasında emeği geçen Mali Hizmetler Başkanı Oğuz Erdoğan Bey'e ve hastanemize her zaman koşulsuz desteğini sunan, bu tarihi anımızda da yanımızda olan Elmalı Belediye Başkanı  Avukat Ümit ÖZTEKİN beye hastanemiz adına teşekkür ederiz. FAKO ameliyatı alt yapımızın hazırlanmasından hizmete girmesine kadar ki süreçte hizmetin heyecanı, özveri ve gayretli çalışmalarından dolayı tüm emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve değerli arkadaşım Göz Hastalıkları uzmanımız Op. Dr. Erkan Doğan Bey'e teşekkür ederim.”
BELEDİYE BAŞKANI ÖZTEKİN
“Elmalı Devlet Hastanesi’nin büyümesine gelişmesine iki kişinin katkısı oldu. Birisi Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Necat Bey, bir diğeri de başhekimimiz Mehmet Akdağ Bey. Tabi bütün hastane personelimiz bu hastaneye gönül verdiler” diyen Belediye Başkanı Ümit Öztekin, “ilçede yaşayan vatandaşlar olarak, her zaman şundan mağdur olmuştuk; 15 yıldan beri Elmalı’daki bu hastane bizi o kadar rahatsız ediyordu ki, bazen sorunun konuşulması, sorunu daha da büyüttü. En sonunda doktorlar kaçtı, hastalar kaçtı. 3 yıl önce dibe vurmuştuk. Elmalı’da hastane yok denecek düzeydeydi. Ama başhekimizin ve genel sekreterimizin göreve gelmesiyle, hastane personelimizin ve bizlerin de desteğiyle bugünlere geldik. Umarım bu kalıcı olur” dedi.
Bu saatten sonra devlet hastanesinin ve Elmalı’daki sağlık hizmetinin sürdürülebilirliği hakkında planlamalar yapılması gerektiğin kaydeden Başkan Öztekin, “Bu başarıyı kalıcı hale getirmemiz lazım. Neticede burada görev yapan her bir hekim arkadaşımızın kendi planları ve hedefleri var, günü gelince hepsi gidecekler. Ama önemli olan bu başarının kalıcı hale getirilmesi. Belli bir seviyeye getirdik, bu seviyeden düşmeyip daha da yukarı taşımamız gerekiyor.
BAKAN AÇILIŞ İÇiN ELMALI’YA GELECEK. 
Geçtiğimiz hafta Bakanımızdan söz aldık, geçtiğimiz günlerde bakanlığın özel kaleminden aradılar, sanıyorum Şubat’ın ilk haftasında Bakanımız Elmalı’ya gelecek ve hastanemizin resmi açılışını yapacağız. Bakanımız geldiğinde de birkaç eksiğimizi koparabiliriz diye umuyoruz” diye konuştu.
Op. Dr. ERKAN DOĞAN
Gazetemiz muhabirine yapılan işlem hakkında açıklamalarda bulunan Op. Dr. Erkan Doğan, şuan yapılan işlem, halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinen normalde saydam olan göz merceğinin saydamlığını kaybetmesine bağlı katarakt oluşumu. Katarakt ameliyatı birkaç farklı şekilde yapılabiliyor. Şu anda burada son teknolojik yöntem olan yine halk arasında dikişsiz katarakt ameliyatı ve lazer yöntemi ile yapılan katarakt ameliyatı olarak bilinen Fako yöntemi kullanılıyor” dedi.
Doğan, bu yöntemin ilçe kamu hastaneleri içerisinde ilk defa Elmalı’da uygulandığını kaydederek, “ Ameliyat süresi ortalama 30 dakika sürüyor. Hastamız genellikle aynı gün taburcu ediliyor. Yine hastamız 1 ile 2 hafta arasında görme keskinliğini kazanmış oluyor. Daha önce dikişsiz katarakt ameliyatı yapılıyordu ancak lazer yöntemi ile ilk defa katarakt ameliyatı yapıldı. Şu anda günde 5 ameliyat yapıyoruz ancak ileriki süreçlerde bu sayıyı 10’a çıkartacağız” bilgilendirmesinde bulundu.
Böyle bir imkanı Elmalılılara sağlayanlara teşekkür eden katarakt ameliyatı olan hastalar, Elmalı’da sağlıkta gelinen noktanın en güzel göstergesi olduğunu da sözlerine eklediler.(Fotoğraf: M. Salih Özgünsür- Haber : Emine Kavlak)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...