Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Kamu hastanelerinin elektriği Elmalı'ya kurulacak güneş enerjsinden karşılanacak

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Necat Yılmaz, kamu hastanelerinin elektriğinin güneş enerjisinden sağlanması konusunda çalışma başlattıklarını kaydetti. Yılmaz, Elmalı’ya bir güneş enerjisi santralı kurmayı planladıklarını, santraldan ürettikleri enerjinin sisteme satılması suretiyle elde edilecek gelirle önümüzdeki aylarda 20’ye ulaşacak kamu hastanelerinin yıllık 22 milyon liraya ulaşan elektriğin tamamının ya da büyük bir kısmının buradan karşılanmasının amaçlandığını söyledi.

26 Ocak 2016 10:05
Yorum Sayısı :0  

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Kamu Hastaneleri Birliği olarak yakın bir zamanda güneş enerjisi ile ilgili yatırımlarının olabileceğini kaydetti. Güneş Enerjisi santrali için Elmalı’yı düşündüklerini de kaydeden Yılmaz,  “ilçelerimiz ile birlikte 17 hastanemiz var. Önümüzdeki 3 ay içinde bu sayı 20’ye çıkacak. Bu hastanelerimiz 1 yılda 70 milyon kilowatt saat elektrik tüketiyor. Parasal değeri 22 milyon lira. Biz bunu her yıl ödüyoruz. Bunun en azından bir kısmını ödemeyip sağlığa aktarabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.
ELMALI BELEDİYESİ DE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURACAK
Kamu Hastaneleri Birliği’nin güneşten enerji üretmesi düşüncesinin yerinde bir karar olduğunu ve güneş enerjisi santralinin Elmalı’da kurulmak istenmesinin kendisini heyecanlandırdığını kaydeden Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Bakanlığın Elmalı için   30 megawat hak tanıdığını ve bu hakkın da dolduğunu hatırlatarak “Önümüzdeki günlerde Enerji Bakanımızla görüşeceğim. Bu hakkın 100 megawatta çıkarmasını isteyeceğim. Kamu Hastaneleri Birliği’nin yanısıra Elmalı Belediyesi olarak bizimde güneş enerjisi santrali kurmak istediğimizi yine sayın bakana anlatacağım. İşin ekonomik boyutu yanında doğrudan 1000 kişiye istihdam sözkonusu. Bu nedenle bu talebimizin olumlu sonuçlanacağına inanıyorum” diye konuştu. (Fotoğraf: M. Salih Özgünsür- Haber Merkezi)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...