Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı Jandarması'ndan 6 tarihi eser kaçakcılığı operasyonu

Elmalı Jandarması sorumluluk alanındaki tarihi eser kaçakcılarına değişik zamanlarda gerçekleştirilen operasyonlarda likya ve roma dönemine ait 101 adet sikke, 2 adet heykel, çok miktarda kazı aleti birlikte 2 dedektör ile 2 adet jeneratör ele geçirildi; 38 şüpheli tarihi eser kaçakçılığı suçundan yakalanarak adli mercilere sevk edildi

03 Mart 2016 22:54
Yorum Sayısı :0  

Elmalı Jandarması tarihi eser kaçakçılığı konusunda çok daha dikkatli.
Antalya bölgesinin en fazla tarihi eserlerine sahip olan ancak zamanında yeterli şekilde korunamaması nedeniyle bir çok eseri yurt dışına kaçırılan ve en son yurt dışından çok büyük mücadelelerle geri getirilen Elmalı Sikkeleri’nden sonra kısmen de olsa Elmalıların tarihe ve tarihi eserlerine bakış açıları değişmeye başladı.
Bu konuda Jandarmada son yıllarda önemli çalışmaların altına imzasını atarken, tarihi eser kaçakcıları ile mücadele ederken, aynı zamanda öğrencilerin tarihi bilgilerine sahip çıkmasını sağlamak, tarihi bilgilerini geliştirmek ve en önemlisi de bölge tarihi hakkında bilgi sahibi olmaları için sorumluluk alanındaki çocukları  Elmalı Müzesi’ne götürüyor.
Elmalı Garnizon Komutanı J. Yüzbaşı Kürşat Şenol, yaptığı açıklamada, “6 Tarihi eser kaçakçılığına karşı etkin mücadele edilerek bu kapsamda “Tarihi Eserlerimizi Birlikte Koruyalım  Projesi” yürütülmektedir. Bunun için çok sayıda mahalle toplantısı icra edilmiş, okullardaki öğrencilerimize tarih bilinci aşılamak maksadıyla müze gezileri tertiplenmiştir.
Ayrıca, sorumluluk alanımızdaki tarihi eser kaçakcılarına da değişik zamanlarda operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlarda  101 adet (likya ve roma dönemine ait) sikke, 2 adet heykel, çok miktarda kazı aleti birlikte 2 dedektör ile 2 adet jeneratör ele geçirilmiş; 38 şüpheli tarihi eser kaçakçılığı suçundan yakalanarak adli mercilere sevk edilmiştir.
Elmalı’da yeraltında veya yerüstünde olan tarihi eserlerimizi korumak istiyoruz. Bunun için de çok dikkatliyiz. Vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmasını istiyoruz. Tarihi eserler kişilerin değil bu ülkenin malıdır. Bu ülkenin zenginliğidir. Eğer tarihi eserlerimizi başka ülkelerin müzelerinde veya kolleksiyonerlerde görmek istemiyorsak, çocuklarımıza miras olarak bırakmak istiyorsak, sahip çıkmalıyız, korumalıyız. Bize ulaşan her ihbarı anında değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımız ne kadar tarihine sahip çıkarsa, kaçakçıların barınması da mümkün olmaz” dedi. (Kaynak: Toros Gazetesi)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...