Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Başkan Kurubaş, Elmalı’da çiftçi ve besicilerin sorunlarını ortaya koydu

Elmalı’da 2015 yılında Ç.K.S'ye müracaat eden çiftçi sayısı 3 bin 922, kaydı yapılan toplam arazi ise 167 bin 457 dekar.

19 Mayis 2016 11:17
Yorum Sayısı :0  

“2015 yılında ilçemiz genelinde meydana gelen don zararı neticesinde elma üretiminde %80 zarar meydana gelmiştir. Kalan %20 elma üretimi ise şu an itibariyle soğuk hava depolarında beklemekte olup fiyatları kötü durumdadır” diyen Elmalı Ziraat Odası Başkanı Salih Kurubaş, Elmalı’da çiftçinin ve besicinin sorunlarını şöyle sıraladı:
“İlçemizin diğer bir sorunu da  hayvancılık alanında süt fiyatlarının düşük olmasıdır. Gübre ve yeme uygulanan KDV indiriminin firmaların ürünlerine yaptıkları zamlarla çiftçimize faydası kalmamıştır. İlçemiz genelinde 2016 üretim sezonunda hisse-dilmeye başlayan kuraklık nedeniyle üreticilerimizin gider hanesi genişlemeye başladı. Başlıca sorun olarak sulama maliyetlerinin yükselmesi iler ki dönemde üreticilerimizi zorlayacaktır. Bundan dolayı çiftçimize faizsiz kredi desteği verilmelidir. Çiftçilerimiz önceden çektikleri kredileri ödemek için özel bankalardan kredi çekerek ödemektedirler, çekemeyenler ise temerrüde düşmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin kullan-mış olduğu zirai kredilerin faizsiz olarak ertelenmesi önem arz etmektedir. Tarım Bağkur primleri yüksek olmasından dolayı çiftçilerimiz ilerleyen yıllarda Bağkur primlerini ödeyemez duruma düşecektir.”
Başkan Salih Kurubaş, Elmalı’da çiftilerin ve besicilerin sorunlarının en üst makamlara kadar iletildiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...