Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Ali Mumcu Ortaokulu’nda TÜBİTAK Bilim Fuarı

Elmalı Ali Mumcu Ortaokulu ve TUBİTAK’ın ortaklaşa düzenlediği “4006 Bilim Fuarı” yapıldı. Toplamda 64 öğrencinin 32 proje ile katıldığı fuarın açılışı Kaymakam Gürbüz Saltaş, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek ve Milli Eğitim Müdür Vekili Recep Akalın ve şube müdürleri katılırken, projelerin sergilendiği fuara çok az öğrencinin ailesi ilgi gösterdi.

19 Mayis 2016 12:32
Yorum Sayısı :0  

Elmalı Ali Mumcu Ortakulu ve TUBİTAK’ın ortaklaşa düzenlediği “4006 Bilim Fuarı” yapıldı.
Toplamda 64 öğrencinin  32 proje ile katıldığı fuarın açılışı Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş, Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek ve Milli Eğitim Müdür Vekili Recep Akalın ve şube müdürleri katılırken, projelerin sergilendiği fuara çok az öğrencinin ailesi ilgi gösterdi.
TÜBİTAK Bilim Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Ali Mumcu Ortaokulu Müdürü Gülcan Çoban, okullarında 200 öğrencinin eğitim gördüğünü, amaçlarının öğrencileri ortaöğretime tam donanımlı olarak hazırlamak olduğunu ifade etti.
Çoban konuşmasında, “okulumuz öğrenci, öğretmen ve veli işbirliği ile öğretim yılı içerisinde TÜBİTAK ile ortaklaşa Bilim Fuarı hazırladı.
TĞBİTAK bilim fuarları, temel eğitimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak düzenlenen bilimsel fuarlardır. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla ortaokul öğrencilerinin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır.
TÜBİTAK Bilim Fuarları yarışma etkinliği değildir. Bu fuarların amacıi öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır.
Ürettiğini başkaları ile paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendilerinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaklardır.
Öğrencilerimizin fen bilimleri alanında hazırladıkları projeleri ve uygulamalarını sizlere sunmak istiyoruz. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta fen ve teknoloji öğretmenimiz Muhammed Kara ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
KAYMAKAM VE BAŞSAVCININ KAN GRUPLARI AYNI ÇIKTI
Kaymakam Gürbüz Saltaş ve Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, öğrencilerin projelerini tek tek dolaştılar ve öğrencilerden ayrıntılı bilgiler aldılar. Saltaş ve Çiçek ayrıca öğrencilerin projelerinin uygulamalarını da izleyerek kimi zaman öğrencileri kutlayarak kendilerini bu konuda daha fazla eğitmelerini istediler.
Bu arada öğrencilerin hazırladıkları projelerden en ilginci de kan gruplarının belirlenmesi oldu. Kaymakam Saltaş, kan grubu testi projesini hazırlayan öğrenciler Burcu Çamuş ve Sinem Ülker’in kendilerinin kan gruplarını belirlemesine izin verdiler.
Kaymakam Gürbüz Saltaş ve Başsavcı Çiçek’in parmaklarını hemşire hassaslığı ile delen ve kanlarını cam parçasının üstüne akıtarak kan gruplarını belirleyen öğrenciler, kan gruplarını da doğru bularak kutlamayı hakettiler.
PROJE DIŞINDA KENDİ İSTEKLERİ İLE KATILDILAR
Bu arada TÜBİTAK projesinin dışında iki ilkokul beşinci sınıf öğrencisi ise kendi istekleri ile bu fuara katıldılar. Öğrencilerden birisi kağıtlardan bir tır yaparken, diğer ise biraz daha fazla emek sarf ederek üstünde kamyoncu yazılarının yeraldığı tahtadan bir kamyon ile katıldılar.
ÖĞRETMEN MUHAMMED KARA VE ÖĞRENCİLERİNİN HAZIRLADIKLARI 32 PROJE
Jelibon Dansı, Etil Alkol Roketi, Su Roketi, Fil Macunu, Nişastanın Gizemi, Halka Oyunu, Periskop, Kuluçka Makinası, Kaleydeskop, Yalıtımlı Sera, Yanmayan Eller, Kalem Ucu Lamba, Patlamaz Balon, Van De Graff Jeneratörü, Kaybolan Su, Şişdeki Cin, Mini Elektrik Motoru, Tesla Bobini, Hızlı Tren / Maglev, Güneş Saati, Hidrolik Traktör, Renk Değiştiren Sıvı, Renk Çarkı - Gökyüzü Neden Mavi, Volkan Deneyi, Gaus Hızlandırıcı, Girdap Akım Tüpleri, Sinirim Oyunu, Eğlenceli Ayna, Kan Grubu Tayini, Radyometre ve Teleskop, Su Canavarı, Kablosuz Elektrik İletimi.
* FERUDUN ÖZGÜNSÜR

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...