Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı Fen Lisesi 430-480 taban puan ile öğrenci alacak

Elmalı Fen Lisesi için geri sayım başlarken, Elmalı Anadolu Lisesi gelecek yıldan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanması halinde Fen Lisesi olarak hizmet vermeye başlayacak.

30 Mayis 2016 14:55
Yorum Sayısı :0  

Elmalı Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın, Elmalı’nın Fen Lisesi için hazır olduğunu ifade ederken, “ Elmalı’da iki Anadolu Lisesi var.  Birisi 2016 - 2017 eğitim yılından itibaren Elmalı Fen Lisesi olarak eğitime hizmet vermeye başlayacak. Bakanımız bunun sözünü verdi. Anadolu Lisesinin 4 sınıf kontenjanı var. Bunu Fen Lisesi’nde kullanacağız. 120 öğrenci alacağız. Anadolu Lisesi’ne öğrenci almayacağız. 4 yıl sonra da tamamen Fen Lisesi olarak eğitime devam edecek. 
Fen Lisesi’nde eğitim görmek için gelecek olan öğrencilerimiz için okulun bahçesine bir de yurt yapıyoruz. Bununla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 100 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci pansiyonu yapıyor.   İhalesi yapıldı. Bu hafta temeli atılacak. Kız öğrenci yurdumuz zaten var.
Bize verilen bilgiye göre Elmalı Fen Lisesi tercih kılavuzuna girecek. Yeni açılan bir okul olduğu için taban puanı listede yer almayacak. Ama biz 430 - 480 arasında taban puanı ile öğrenci alacağımızı düşünüyoruz.
Orta öğretim Genel Müdürümüzün Bakanlıktan bize söylediği bu. 
FEN LİSESİ BİZİ DAHA DA YUKARILARA ÇIKARTACAK
Fen Lisesi’nin açılması ile bizim özellikle lise düzeyindeki başarımızın da yükselmesini sağlayacaktır.
Ortaokullarda eğitimdeki başarıyı önemli ölçüde yükseltmeyi başardık. Son yapılan TEOG sınavları ile Antalya ilçeleri arasında ilk beşte yer alacağımızı tahmin ediyoruz.
Bir araştırma yaptık. Lise eğitiminde Antalya’da 12. Sıralardayız. Çok iyi değiliz. Ortaokuldaki sıkıntıyı son iki yıldaki çalışmalarla, öğretmenlerimizin başarısı ile aşmış sayabiliriz. İstediğimiz seviyeye gelemesekte önemli mesafe aldık. 
Liselerde ise başarılı öğrencilerimizi koruyamama sıkıntımız vardı. Bunu da Fen Lisesi ile aşacağız.
Elmalı’daki başarılı öğrencilerimiz Aksu Fen Lisesi’ne, Döşemealtı Fen Lisesi’ne, merkez Fen lisesine, Isparta’ya gidiyorlardı. En fazla öğrencimize de Bucak’a verdik. Oralara gittikleri içinde başarılarını oralara taşıdılar. 
Geçtiğimiz Elmalı’dan Elmalılı 18 öğrencimiz Tıp Fakültelerini kazandılar. Bu öğrencilerimiz ortaokul eğitimlerini Elmalı’da aldıktan sonra başka yerde eğitime devam etme kararı aldılar. Bu öğrencilerimiz lise eğitimlerini Elmalı’da almış olsalardı bu başarı Elmalı’ya yansıyacaktı. Dolayısıyla bu öğrencilerimizin başarısı bize yansımadı. Şimdi Fen Lisesi ile liselerdeki başarı puanımızda yükselecektir. En önemli başarılı öğrencilerimizi başka illerin kapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Fen Lisesi açılması için çok iyi bir rapor hazırladıklarını Elmalı Kaymakamı ve Belediye Başkanının da konuyla bizzat ilgilenmesi ve siyasetinde devreye girmesi ile Elmalı’ya Fen Lisesi’nin kazandırıldığını vurgulayan Müdür Akalın, Elmalı’da eğitim düzeyini arttırmak için çalışmaların devam edeceğini belirttiler.
Dönüştürülecek okulların yılın belirli zamanlarında yapılan toplantı ile belirlendiğini, bu tarihin Haziran olacağını ifade eden Akalın, Elmalı Anadolu Lisesi’nin Fen Lisesi olarak değiştirileceğini ve ardından da öğrenci tercih listesine girerek öğrenci alacaklarını belirtti.

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...