Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı TSM - İl Halk Sağlığı ve Belediye işbirliği ile kadınlara kanser taraması

Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Elmalı Belediyesi arasında imzalanan protokol sonrasında bugüne kadar Elmalı’dan 60 kadın mamografi taraması için Antalya merkezde bulunan Muratpaşa KETEM’e götürüldü.

30 Mayis 2016 15:04
Yorum Sayısı :0  

İmzalanan protokol sonrasında Elmalı Belediyesi araç ve bir evde bakım görevlisi tahsis ederken, Elmalı Toplum Sağlığı Merkezi’de bayanların koordinasyonunu üstlendi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Elmalı Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz Kurt, “burada Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Elmalı Belediyesi arasındaki protokol çok önemli. Bizim buradan bayanları alıp, Muratpaşa KETEM’e götürme imkanımız yoktu. Elmalı Belediyesi bu konuda bize bir araç tahsis ederek bayanlar için çok büyük önem taşıyan mamografi için Antalya’ya götürmemizi sağlıyor.
Bizde aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimlerimiz ile irtibata geçtik. Oradaki doktor arkadaşlarımız kanalıyla mamografi yaptırmak isteyen kadınların kayıt yaptırmalarını sağlıyoruz. Buralarda bulunan ebe arkadaşlarımız bize mamografi yaptırmak isteyen bayanların listesini ve telefon numaralarını mail yoluyla iletiyorlar. Mamografi için 39-65 yaş arasında yaş sınırımız var.
18 - 19 bayan sayısına ulaştığımız zaman Elmalı Belediyesi’nin tahsis ettiği araç ile bu bayanlarımız meme kanserinde çok önemli bir teşhis aracı olan mamografi için Muratpaşa KETEM’e götürüyoruz. Yine aynı şekilde geri getiriyoruz. 
Perşembe günleri Antalya’ya götürüyoruz. Götürmeden önce bayanlara tek tek görevli bayan arkadaşımız ulaşıyor ve son kez onaylarını alıyoruz ve aracın hangi saatte nereden hareket edeceğini söylüyor. 18 kişiye sayısına ulaştığımızda Muratpaşa KETEM ile irtibata geçip, randevumuzu alıp bayanları mamografi için götürüyoruz.
KÖYLERDEKİ ASM’LERLE DE İRTİBATTAYIZ
Eskihisar, Tekke, Akçay ve Yuva’da da Aile Sağlığı Merkezlerimiz bulunuyor. Bunları tek tek dolaştım. Doktor arkadaşlarımla görüştüm. Görevli ebe arkadaşlarımı da bilgilendirdim. Onlarında 18 kişiye ulaşmaları halinde merkeze gelmeden direk Muratpaşa KETEM’e götürmek istiyoruz.
Geçtiğimiz günlerde Eskihisar’daki arkadaşımız 19 hasta sayısına ulaştıklarını söyledi. Bizde o bölgedeki bayanlarımızı belediyenin tahsis ettiği araç ile bulundukları ASM’den aldık. Antalya’ya getirdik, mamografi sonrasında yeniden aldığımız yere bıraktık. Bu uygulamayı aynı sayılara ulaşan diğer bölgelerdeki ASM’ler için de yapacağız.
KETEM’ler çok yoğun çalışıyor. Kepez KETEM’e ulaşmak neredeyse imkansız. Çok yoğun çalışıyorlar.
60 SAYISINA ULAŞTIK
Bugüne kadar 60 bayanı KETEM’e götürdük. Bu yeni bir oluşum. Duyuru yapmadık. Zaten bayanların birbirlerine söylemeleri bile yeter. Talebin çok artmasını bekliyoruz. Haftada bir gün olarak yaptığımız koordinasyonu gelecek aylarda haftada 2’ye bile çıkartabiliriz.
DİĞER KANSER TARAMALARI DA YAPILIYOR
Müdürlüğümüzde diğer kanser taramaları da yapılıyor. Görevli ebemiz bayanlar için kanserin erken teşhisinde önemli olan smear testini alıyorlar. Bu test önemli. Aile Sağlığı Merkezlerinde jinekolog masaları var. Görevli ebemiz ASM’ler gidip bu testi alıyorlar.
Ayrıca kolon kanseri taraması da yapıyoruz. Kitler İl Sağlık Müdürlüğü’nden geliyor. Kullandıkça yenileri geliyor.”
MAMOGRAFİ NEDİR ?
Mamografi, memenin filmini çeken özel bir cihaz. Meme kanserinin teşhisindeki en etkin görüntüleme yöntemlerinden biridir.
Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan mamografi yönteminde elde edilen sonuç, meme kanseri tanısında büyük önem taşımaktadır. Her yaştaki kadına tıbbi gereklilik halinde mamografi uygulaması yapılabilir ancak yakınması olmayan hastaların da 35-40 yaş aralığında en az 1 kez mamografi yaptırması öngörülmektedir. Hiç bir şikayeti olmayan kadınların yaşlarına uygun yıllık takipler yaptırması, meme kanserine karşı tek korunma yolu.
* Kaynak: Toros Gazetesi

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...