Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı’nın eğitiminde başarı grafiği her yıl daha da yükseliyor

Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın’ın Elmalı eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

09 Haziran 2016 11:48
Yorum Sayısı :0  

Öncelikle bizler 2014 yılında göreve başladık. Bizden önce de çok çalışkan bir müdürümüz görevine devam ediyordu. Ama bu bir bayrak yarışıydı. Bizler göreve gelir gelmez önce kademeli geçiş dediğimiz 4+4+4 den dolayı 2 yıllık zorunlu eğitimin hala bazı okulllarımızda ilkokulda ortaokul öğrencisi, ortaokulda da ilkokul öğrencisi vardı. Önce o yaz döneminde bütün okulların kademeli geçişini tamamladık.


İlkokulları ilkokula, ortaokulları ortaokullara. Muhammed Hamdi Yazır ortaokulunda hala ilkokul öğrencileri vardı. Onları Atatürk'e ilişkilendirildikleri okula, Atatürk’teki ortaokul öğrencilerini de Muhammet Hamdi Yazır ortaokuluna geçişlerini tamamladık. 2 yıl öncesinden biz kademeli geçişi bitirdik. 


Kanun değişikliği oldu ve öğretmenlerimizde de birtakım kaygılar vardı. Acaba alıştığımız okuldan başka bir okula gittiğimizde sıkıntı yaşar mıyız. İlk 4 sınıftaki çocukların birbirlerini ezmedikleri tuvalette, kantinde, değişik yerlerde birbirlerine zarar vermedikleri daha sonraki 4 grup dediğimiz ortaokul öğrencilerinin de birbiri içinde uyumla okula devam ettikleri sonucunu öğretmenlerimizden, mutfaklardan aldığımız sonuçlar bu şekilde. 


TAŞIMALI SERVİSLERİ EVDEN - OKULA ZORUNLU HALE GETİRDİK


Taşıma ihalelerimizde dedik ki taşıma ihalesini alan şoför arkadaşımız köyden getirdiği öğrenciyi önce okulun önüne bırakacak akşam üzeri de okulun önünden alacak. Öğrenciler daha önce otogarın içine bırakılıyordu. Orda kimin eli kimin cebinde belli değildi. Çok büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Bunda biz %100 başarı sağlayamadık. Ama %80 başarı sağladık. Daha önce öğrenciler çok kötü bekliyorlardı. Otogarda insanlar motorla, arabayla dolaştığı için sıkıntılar yaşıyordu. Bunu arkadaşlarımızla istişare ettik. Bu noktada başarılar elde ettik. En azından okuldan alma okula bırakmalarını sağlayarak, güvenliği de ön plana çıkardık. 


OKUL EKSİKLERİMİZİ TAMAMLIYORUZ 


Daha sonra okullaşmayla ilgili sıkıntılarımızda ne yapabiliriz kaygısı, düşüncesi hakim oldu. İmam Hatip Lisesi'nin, İmam Hatip ortaokulunun bir binası yoktu. Onlar için bir çalışma yapıldı. Daha önce atış poligonu olarak emniyete tahsis edilen arsa Milli Eğitime tahsisi alınarak oraya 24 derslikli bina başladı. Yine 24 derslikli İmam Hatip ortaokulu bina olarak yapılıp tamamlandı. 


Herkes kendi binasına geçince Muhammet Hamdi Yazır Kültür Merkezindeki Halk Eğitimde halktan uzakta kaldı. Halk Eğitimi eski hastanenin üstündeki eski yerine taşıdık. Burada İmam Hatip ortaokulu vardı. İmam Hatip ortaokulu kendi binasına 24 derslikli binasına taşındı. 


Mesleki Eğitimi de şuan ki eski Özel İdare Binası olarak kullanılan o binada eğitime devam ediyor. Bizim 120 civarında da çırak ve kalfamız var. Onlarla ilgili de projelerimiz var. Hatta projeyle ilgili Romanya Çek Cumhuriyetine gittiler. 


Mesela Kumluca okullaşmayı tamamlamış. Tüm Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik ve Bilim Sanat Merkezi okulları birazda Belediye Başkanı'nın öğretmen kökenli olmasının avantajını kullandı heralde ki biz sağa baktık sola baktık Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve büyüklerimizle yaptığımız istişarelerde bizim en büyük derdimizin hastane ve eğitim olduğuna karar verdik. 


BAŞARIMIZ YÜKSELİYOR


1 yıl önce 2014-2015 yılında TEOG ortalamamız 56 idi. Antalya ortalaması 60'dı. Biz 19 ilçe arasında 16'ncıydık. Geçmişte eğitime burası önderlik yapmış Fethiye'den, Kaş'tan, Finike'den herkes gelip Elmalı'da öğrenci olmuş, ev kiralamış. Kendi şartlarını zorlayarak okumaya çalışmış-lar nitekim de güzel yerlere gelen büyüklerimiz var. Dolayısıyla artık Elmalı insanların hem eğitim, hem sağlık, hem de diğer konularda cazibe merkezi olup yaşam alanı olarak seçe-cekleri yer merkezi olmaktan çıkıp kaçtıkları bir belde durumuna gelmiş. 


TEOG sınavında olsun diğerlerinde olsun maddi durumu iyi olanlar çocuğunu okutmak için burada duramam gitmem lazım düşüncesiyle çok fazla göç vermişiz. İnşallah bu durumun tersine döndürebileceğimizi umuyoruz. 2014-2015'te 56 olan ortalamamız bundan önceki kaymakamamız Mustafa Adil Beyle rapor çalışması yaptık. 480 öğretmenimizden Elmalı'daki ilkokul, ortaokul, lise için okul öncesi başarımızı nasıl arttırabiliriz diye tek tek görüş ve önerilerini aldık. Ve bunları toplayıp raporlaştırdık. İnanın sadece rapor 120 sayfa sürdü. Ve bunlardan ders aldık. 


Yani eğitimde belli bir noktaya belli bir mesafeye gelebilmek için önce velinin elini uzatması gerekiyor. Anne ve babanın elini uzatması gerekiyor. Anne ve baba çocuğuna sahip çıkıp okulda takip ettiği zaman ister istemez öğretmende takip ediyor. 


ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN ÖĞRENCİDİR


Bende 25 yıllık öğretmenim. Öyle farklı okullarda çalıştık ki öğretmeni yetiştiren öğrencidir. Öğrenci gelip öğretmene soru sorarsa onu zorlarsa bir şeyler isterse öğretmen verir. Hatta cevabı yoksa bile akşam ders çalışır öğrencilerine bir şeyler vermeye çalışır. Dolayısıyla böyle bir çalışma yaptık. Bir de Elmalı zorunlu hizmete dahil oldu. Tamamı zorunlu hizmet bölgesi oldu. Öğretmenlerimiz açısından 7 yıl görev yapan bir öğretmenimiz Hakkari, Şırnak, Diyarbakır'a gitmeden hizmetini burada tamamlayabiliyor. 


Ve KPSS'de 90-85 alan en yüksek puanları alan öğretmenlerimiz Elmalı'yı tercih ediyorlar. Bu da IQ'su yüksek öğretmenlerle çalışmamız anlamına geliyor. Yavaş yavaş kıpırdanmaları başlattı. 


Önce belli okullarda belli öğretmenler öne çıktı. Yuva Beldesi'nde Ayşe Taktak diye sosyal bilgiler öğretmeni sosyal bilgilerdeki aynı sonucu aldı. Çocukların illa hakim, savcı, öğretmen çocuğu olmasına gerek yok. Köylü çocuğu da bunu başarabilir dediğimiz zaman Ayşe hanım bunu örnek gösterdi. Eskihisar da İngilizce öğretmenimiz. Bir öğretmenin öne çıkması diğer öğretmenleri de öne geçiriyor. Bizim elimizdeki sonuçlarda her öğretmenin hangi derste ne yaptığı elimizde mevcut. 


Mesela Osman Çınar Türkçe 1. TEOG sınavında ki sonucu 78.21.2. TEOG sınavında ise 76'ya düşürmüş. Türkçe soruları çok zordu yalnız Özdemir'de yükseldi 40'dan 49'a çıkardı. Kaymakamımızla yaptığımız görüşmelerde durumunu yükselten en az 5 puanlık artış sağlayan her öğretmenimize başarı belgesi yazıp vereceğiz dedik. Bunu kaymakamımız kendi müdürlerimizle yaptığımız toplantıda söyledi. Hatta tek tek hedefler aldı.


Dedi ki bizim 1. Dönem TEOG ortalamamız 64.41 19'unculuktan 6'ncılığa yükseldik. Bizim burada sıralamadan ziyade ortalamaların üzerine çıkmamızdı. Kaymakamımız müdürlerimize 2. Dönem TEOG'da 65'i yakalayacağız dedi. Tek tek herkes 65 olacak şekilde hedefini yazdı. Ve bizim son 2. TEOG sınavında aldığımız ortalama 67 oldu. Hedefimizin 2 puan üzerine çıktık. Ve bu ortalamada 19 ilçedeki puanlamada bizi ilk 5'te tutar diye düşünüyoruz. 


TEOG’DAKİ YÜKSELİŞ HERKESİ HEYECANLANDIRDI


Bizim özel okulumuz ve kolejimiz yok. TEOG'lardaki kıpırdanışlar arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize de yansıdı. Özellikle velilerimiz işin içine girdiğinde daha çabuk sonuç alınıyor. Mesela Karaman'a gittik 19 öğrenci ve 1 öğretmen var. Dolayısıyla ilkokul temeli sağlam olmayınca ortaokulda sağlam olmuyor. Bu köylerimize gittik ve dedik ki çocuklarımızı okutalım geçmişte güzel insanlar çıktı bunları biz bayralara taşıyalım dedik. Başta olmaz falan dediler ama sağolsunlar sonradan kendileri de destek verdiler. Şimdi o kadar memnunlar ki keşke çocuklarımızı önceden taşısaymışız dediler. Çocukların bulunduğu ortamda okumaları faydalıdır.

 
Bizim çocukluğumuzda öğretmenin tayini çıkardı Karaman köyü'ne, Eymir köyü'ne eşiyle birlikte gelir lojmana oturur 24 saat köylüyle, çocuklarla ve halka beraber olurdu. 


Şimdi bazı öğretmenler öğrencilerden önce zile bakıyor “benim köyden Elmalı'ya gitmeme şu kadar dakika var” diyerek. Dolayısıyla eski özverili öğretmenlerimiz azaldı. Cebini düşünen, maddiyatı düşünen, rahatlığı düşünen arkadaşlarımız her ne kadar IQ'su yüksek olsa da ne yazık ki var. Dolayısıyla öğretmen konusundaki sıkıntılarımızı da asgariye indirmeye çalışıyoruz.


69 ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ VAR


Şuanda 69 tane norm açığımız var. 69 öğretmen açığımız var. Bakanlık son güncellemelerimizi aldı. Bu hafta il dışı tayinler açılıyor. Açıldığı zaman Hakkari, Diyarbakırdaki zorunlu hizmetlerini dolduran arkadaşlarımız bakacaklar. Elmalı’yı tercih etmelerini istiyoruz. 7 tane İngilizce, 26 Türkçe öğretmeni açığımız var. Toplamda 69 öğretmen açığımız var ama bunun bize 30'u gelse idare edebiliriz. Dolayısıyla öğretmen açığımızda bir sıkıntı kalmayacak. 


DENEME SINAVLARI YAPTIK


Bir de şunu yaptık biz Yönetmeliğe çok uygun olmasa da ortaokul öğretmen ve öğrencilerimiz TEOG sınavına hazırlanıyor lise öğretmen ve öğrencilerimiz LYS-YGS sınavlarına hazırlanıyor. Kaymakamımızın talimatıyla 2., 3. Ve 4. Sınıflarımıza deneme sınavı yaptık. Diyelim ki Yuva daki çınar öğrencisiyle Osman Çınar daki 1. Sınıf öğrencisinin puanlarını karşılaştırdık. Mesela Özdemir deki çocukla aynı müfredat, aynı ders uygulamasını karşılaştırdık. Deneme sınavlarının sonuçlarını da çıktı olarak ellerine verdik. 2 tane deneme sınavı yaptık. Mesela benim çocuğum 3. Sınıfa gidiyor. Atatürk İlköğretim okulunda 3 tane 3. Sınıf öğretmeni var. Birisi 1. Ya da 2. Sırada ilçede birisi 24 tane 3. Sınıf var Elmalı'da birisi 21'nci, 22'nci. Bunlar mernis sistemi ile kura ile geliyor. 


Bir taraftaki öğretmenin öğrencileri 80 puan alıyor bir tarafta 40 puan alıyor. Hemen öğretmen farkını ortaya çıkarıyor. Veli de bu defa öğretmeni sorgulamaya başladı. Okul idaresi öğretmeni sorgulamaya başladı. Artık veliler çocuklarının puanlarını yakından takip etmeye başladı. Hiç olmazsa kaliteli eğitim alsınlar diye. Şimdi sayısal anlamda tamam bu bizim öğretimle ilgili çalışmalarımız.


HEDEFİMİZ ÖZEL ÖĞRETİM OKULU AÇMAK


Özel Eğitimle ilgili de bizim Elmalı'da yaklaşık 70 civarında özel eğitim öğrencimiz var.  2 Tane özel rehabilitasyon merkezimiz var Mavi ve İkbal. Çocuklarımız buralara gidiyorlar. Bakanlık özel eğitim sınıflarının ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde de açılabileceğine dair yönetmelik çıkardı. Elmalı'da çok programlı lisede 9 tane lise öğrencimiz var. Hatta Engelliler Haftası dolayısıyla orda bir programımız vardı çok dolu dolu geçti. Yine Mavi'nin bir programı vardı Engelliler Haftası dolayısıyla. Bizim 70 civarında özel eğitim sınıflarımız var. Bayralarda var Yuva'da var ve Ali Mumcu'da var. Bu çocuklar kaderine terk edilmiş bir vaziyette perişan durumdalardı. 


Ve bu çocuklara devlet elini uzattı sadece arabayla gidip gelme değil okulda örgün eğitim almaları noktasında biz bu sınıflarımızı açtık. Hatta Devlet bunların taşımasını da yapıyor. Mesela İslamlar'daki bir çocuğu nereye en yakın özel eğitim Bayralara getiriyor. Özdemir'den 1-2 öğrencimiz Ali Mumcu'ya geliyor. Devlet bunları ayrı taşıyor. Özel eğitim sınıflarındaki vücut azaları, motor azaları yerinde olan çocuklar zaten işini görüyor. Bu çocukları da biz taşıyoruz. 


Hatta 100 sayısını bulsak özel eğitim okulu açacağız. Kumluca açtı. Kriter olarak belli bir sayı aranıyor. Özel eğitim okullarında da sadece özel eğitime muhtaç çocukların eğitimi veriliyor. Onların da öğretmenleri ayrı.


FEN LİSESİ EĞİTİM YILINDA AÇILACAK


Fen Lisesi’nin açılması için güzel bir rapor hazırladık. 2 tane Anadolu Lisesi olmasından dolayı birini Elmalı Anadolu Lisesi'nden Elmalı Fen Lisesi'ne dönüştürüyoruz şimdi. Bakanımız bunun sözünü verdi. Lise 1'e kaydolacak Anadolu Lisesi'nin 4 sınıf kontenjanı 120 öğrenci ve bu 120 öğrenciyi biz Fen Lisesi olarak dönüştürüyoruz. Bununla ilgili de Anadolu Lisesi'nin bahçesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 100 öğrencilik erkek ve kız öğrenci pansiyonu yapılıyor. 


İhalesi yapıldı ve bu hafta temel atılacak. 230 öğrencilik İmam Hatip Lisesi binamız devam ediyor. Anadolu Lisesi'nin bahçesine 100 öğrencilik pansiyon. Fen Lisesi büyük ihtimalle 2016-2017 de ki tercih kılavuzuna girecek. İlk açılan okullarda taban puan konulmuyor. Dolayısıyla biz 430-480 puan aralığında öğrenci gelmesini bekliyoruz. 120 öğrenci alacağız. Ortaöğretim Genel Müdürümüzün Bakanlık'tan bizlere söylediği bu. Biz özellikle liselerde şöyle bir araştırma yaptık. 


Liselerde 19 ilçe arasında 12'nci sıralardayız. Çok iyi değiliz. Buralardaki en iyi öğrencileri biz Antalya Fen Lisesi'ne, Aksu Fen lisesi'ne, Alanya Fen Lisesi'ne Isparta Fen Lisesi'ne gönderdik hep zeki çocuklar oralara gidiyor ve gittikleri yerlere başarılarını taşıyorlar. Özellikle Bucak’a çok öğrenci gönderiyoruz. Geçen yıl itibariyle 18 Elmalılı öğrenci tıp fakültesini kazanmış. Bu öğrencilerimiz lise eğitimini Elmalı'da yapmış olsalardı bu başarı Elmalı'ya yazılmış olacaktı. 


110 km Antalya'ya uzağız. İçeride sapa bir yerdeyiz. Dolayısıyla biraz bunları kullandık biraz da siyasiler devreye girdi Bakanımızla görüştüler ve Fen Lisesi sözünü aldılar.

 
ELMALI İÇİN GÜZEL PLANLARIMIZ VAR


İnşallah Elmalı için güzel şeyleri hedefliyoruz. Eksiklerimiz, hatalarımız, yanlışlarımız  mutlaka vardır iyi niyetle çalışmaya çalışıyoruz. Ama hepimiz iyi niyetli arkadaşlarla çalışıyoruz. Şimdi ki Muhammed Hamdi Yazar okulu 1959 yılında yapılmış bir okul. Onun yerine Askerlik şubesine 24 derslikli Muhammed Hamdi Yazır ortaokulu yapılacak. Mevcut bina yıkılabilir,  meydan olarak ta kullanabilirler ya da Muhammed Hamdi Yazır’a bahçe olarakta verebilirler. Orda trafik sıkışıklığı oluyordu hem onu rahatlatalım istedik hem de okulu o tarafa yapalım ki şehrin bu o tarafı ölmesin canlılık devam etsin diye öyle bir düşünce oluştu. Yazılarımız, yazışmalarımız başladı. Bina talebinde bulunacağız. Ayrıca Yuva'ya 12 derslikli ilkokul yapılması gündemde. Burası da 1960'lı yıllarda yapılmış yığma bir bina. Bu yatırım planına alındı denildi. 


BİNA AÇIĞIMIZ YOK. MODERNİZASYON İHTİYACIMIZ VAR


Türkiye'deki sınıf başına düşen öğrenci ortalaması 30'ların üzerinde. Elmalı'da ise 19-20 civarında. Bizim bina açığımız yok sadece binaların modernizasyon açığı var. Bizim 500 öğretmenimiz var 6500 öğrenciye böldüğümüzde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 13. Bu durum kolejlerde bile yok. Biz bu konuda avantajlıyız. Norm açığımıza 40-50 öğretmen daha gelirse çok daha iyi bir konuma geleceğiz. Belki de 1 öğretmene 10 öğrenci düşecek. Bizim sadece binalarımız eski. Biraz yıllık onarım alıyoruz çatısını yenile, elektriğini öde o şekilde küçük onarımlarla işler yürüyor. 


Bu arada Zümrütovalılar okulun yarısını kendileri yapıyor 8 derslikli bir bina. %50 kaba inşaatını yaptıkları zaman Bakanlığına teslim edecekler kalanını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Hem ilkokul hem ortaokul aynı binada eğitim görecekler. Akçay'a taşınan o civardaki gençler artık taşınma durumundan kurtulacaklar.” (Feridun Özgünsür)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...