Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


TAN :31 Mart 2016 tarihinden önce kooperatif takibine düşen kredi borçlarını yeniden yapılandıralım

Elmalı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Asım Tan, kooperatife geçmiş dönem borcu olan üyelerini uyardı ve 30 Ağustos tarihine kadar müracaat ederek yeniden yapılandırmalarının kendi menfaatlerine olacağını söyledi.

03 Agustos 2016 11:48
Yorum Sayısı :0  

Asım Tan, son yapılan düzenleme ile esnaflara ve kooperatif ortaklarına yeni haklar tanındığını ifade ederek, 31 Mart 2016 tarihinden önce kredi borcu takibe intikal eden ortakların Ağustos ayı sonuna kadar kooperatife başvurmaları ve yapılandırma talebinde bulunmaları halinde kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına (banka kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masrafları vs.) hiçbir gecikme faizi hesabı yapılmadan yeniden yapılandırılacak” dedi.
Başkan Tan, “borç (asıl alacak) tutarı defaten ödenmek istediği takdirde faizsiz tahsil edileceğini ifade ederek, “12 taksitte ödenmek istendiğinde yüzde 8, 24 taksitte ödenmek istendiğinde yüzde 12 faizle hesaplanacaktır. Taksitlendirme yapılan alacaklarda iki taksit üst üste ödenmediği takdirde yapılandırma işlemi iptal edilecek ve borcun tahsiline yapılandırma kapsamı dışında, geçerli uygulama dahilinde devam edecektir” dedi.
Elmalı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Asım Tan, yaptığı açıklamasında şunları söyledi : “Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri bu esnafın belkemiği. Bu bir gerçek. Faizleri düşük. Buralar esnaf için bir velinimet. Kullanmasını bilenlere. Kullanmasını bilmeyenlere ise bizim temerrüt faizlerimiz yüksektir. Ortaklarımıza tavsiyem temerrüt faizine düşmemeleri. Bunun yolu var mı var. Bizim bankadan çektiklerimiz otomatikman temerrüte düşer. 
Biz mümkün olduğu kadar kişisel ilişkilerimizle bankadan para çektirmemeye çalışıyoruz. Kooperatifimizin durumunda bir sıkıntı yok.
700 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ DAĞITTIK
Faizsiz kredilerde de 1 milyon 500 bin lira para gönderdiler. 150 başvuru vardı. Biz gelen paranın hepsini dağıttık. Gelen faizsiz krediyi hemen kullandırmak zorundaydık. Çünkü, faizsiz krediyi kullandırmadan normal krediyi kullandırma şansımız yok. 
Şu anda faizsiz krediler açık olmasına rağmen plasman olmadığı için dağıtamıyoruz.  Plasman bekliyoruz. Gelirse dağıtmaya devam edeceğiz.
Tüm ortaklarımıza bu krediyi kullandırtma şansımız da yok. Çünkü, bu yıla sarkan ve halen ödemesi devam eden kredilerinin olmaması lazım.
ÜYELERİMİZ YAPILANDIRMADAN YARARLANSINLAR
Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin ortaklarına yeni bir yapılandırma şansı daha çıktı. İlk açıklamada son başvuru tarihi Temmuz ayı sonu olarak belirlendi. Bu süre geçtiğimiz ayın son günlerinde yeniden uzatıldı ve Ağustos ayı sonu olarak belirlendi.
Gecikmiş borçlarının tamamını bir defada ödeyecek olanlardan faizin tamamını siliyoruz.  Durumu uygun olmayanların yapılandırmasını ise 12 ay %8 faiz ve 24 ay %12 faizle yeniden yapılandırıyoruz. 
BİZİM KOOPERATİFİMİZ 3. SINIF. iSTERSEK 2. SINIFA GEÇEBİLİRİZ
Bizim kooperatifimiz 2. Sınıf. 8 kategori var. 8 kategoride olanlar en yüksek takip oranına sahip kooperatifler.  Takip oranı %100 olanlar. Bizim takip oranımız düşük. Bunun da en büyük nedeni esnaflarımızın durumunu iyi bilmemiz, gelirlerinin ne zaman olduğunu bilerek o dönemlerde daha fazla tahsilatlar yapmamızdan kaynaklanıyor. Takip oranı ne kadar aşağı düşerse verilen kredi limitleri de o kadar yükseliyor. Biz 100 bin lira kredi veriyoruz. 
Sıkıştırsam ikinci gruba da düşeriz. Ama insanları da sıkmak doğru değil. Bu memleketin girdi ayları belli. Şimdi sera var, domates biber var. Bu bittiğinde  elması, pancarı başlayacak. Biz mümkün olduğu kadar ortaklara esnek davranarak ortaklarımızdan bu paraları tahsil ediyoruz. Ortaklarımızla birebir ilişki kuruyoruz. Onların temerrüte düşmesini istemiyoruz. 
5 YIL OLDU HİÇ İCRA İŞLEMİ BAŞLATMADIM
5 yıldır bu görevdeyim. 5 yıllık görev sürem içerisinde kimseye icra işlemi başlatmadım. Bu suç mu evet. Bu konuda esnaflarımıza daha duyarlı yaklaşarak onların daha da büyük sıkıntılara düşmesini istemiyoruz.
Esnaf sıkışık olunca, para olmayınca o adam ne yapsın. Bizde icraya verdik mi bitti. Bir yıl icraya verdik, bir yılda sattık mı esnaf bitti. Ben onun yerine o süreçte ikili ilişkilerimde zaten borcu tahsil ediyorum. Esnafı da sıkıntıya sokmam. İcralık yapmam. Ben de esnaflık yaptım. Ben de esnaflığın ne olduğunu, sıkıntının ne olduğunu çok iyi bilirim. Ben de sanayi esnafıyım. 
BORCUNA EN SADIK OLANLAR KAMYONCULAR
Faizlerimiz çok düşük. Bu yıl kamyonculara 5 tır aldık. 3-4 tane scania aldık.  Borcuna en sadık olanlar ise kamyoncular. 

Şu ana kadar 16 trilyon 23 milyon lira para dağıtmışız 27 Mayıs 2012 yılından itibaren. 
Bize aylık periyotlar halinde plasman gelir. 1 trilyon isteriz 300 - 400 bin gelir. 500 bin isteriz daha düşüğü gelir. Gelen plasmanı ise ortaklarımız arasında kredilendiriz. 
En yüksek kredi limitimiz 100 bin liradır. Ama bunu çıkarıpta vermeyiz. Çünkü, Elmalı esnafını çok iyi tanıdığımdan kimin ne kadar kredi kullanıp aylık ne kadar ödeme yapabileceğini iyi bilirim. 100 bin lira kredinin ilk taksiti 15 bin liradır ve bunu her esnaf ödeyemez.
Biz esnafın ödeme gücüne göre kredileri kullandırırız. Bizim bankalara gönderdiğimiz evraklardan hiç biri geri dönmemiştir. Dönmezde. 
BANKADAN DAHA KOLAY KREDİ KULLANDIRIRIZ
Kefalet kooperatifleri bankalardan daha ekonomik şartlarda kredi kullandırır. İpotek ve diğer teminatlar konusunda da daha imtiyazlıyızdır. Bankaya asla 5 yaş altındaki aracınızı ipotek ettiremezsiniz. Biz 10 yaşa kadar araç ipoteği alırız. Aracın değerini iyi biliriz. Bu sıkıntı yaratmaz. Bu bile ortaklara büyük rahatlık veriyor.”
* FERUDUN ÖZGÜNSÜR

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...