Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


ELMİSKO’dan 1,3 milyon liralık yatırım

Elmalı’nın medarı iftarı kooperatifi ELMİSKO’nun 2 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurduğu plastik kasa fabrikası üretime başladı. 155 bin Dolara alınan makinada 25 saniyede bir plastik elma kasası imal edilirken, ELMİSKO Başkanı Salih Kurubaş, “Fabrikayı kuracağız dedik, 2014 yılında 3,20 Tl’den satılan plastik kasa fiyatı 2,10 TL’ye kadar düştü. Artık kimse Elmalılı üreticilere fahiş fiyatla plastik kasa satamaz” dedi.

15 Agustos 2016 20:55
Yorum Sayısı :0  

Elmalı’nın kooperatifleşme konusunda öncüsü ve en iyi örneği Elmisko, süt ürünleri imalatından sonra plastik kasa işine de girdi. Günlük 3 bin üretim kapasiteli plastik kasa fabrikasını hizmete açılırken, 2014 yılında tek bir plastik kasa için 3,20 TL isteyen tüccar, ELMİSKO’nun fabrika açmayı gündeme getirmesi ve açmasıyla birlikte fiyatı 2,10 Tl’ye kadar düşürmek zorunda kaldı.  Elma üretiminin son derece fazla olduğu Elmalı’da kurulan plastik fabrikası, elma üretiminde üreticiyi ciddi bir girdiden kurtardı.


ELMİSKO Başkanı Salih Kurubaş, , “Plastik fabrikasının çevre düzenlemesi dahil kooperatifimize maliye yaklaşık 500 bin lira. Tamamiyle Elmisko kaynakları ile yapılan plastik fabrikamızda kullanılacak  makinaların değeri ise 155 bin Dolar.  23 bin metrekare toplam alanda fabrikamız 2 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulmuştur. Amacımız, meyva üreticilerimize destek olmak, onları korumaktır. Fabrikamızda kapasite arttırmak ve üretilen ürünleri de çeşitlendirme konusu ileri ki günlerde değerlendirilecektir” derken, sezonluk bağlantı yapıldığını kaydetti. Yoğun bir talep aldıklarını kaydeden Kurubaş, “Ürettiğimiz plastik kasanın hammaddesi çok önemli. Paraya acımadık, nitekim daha kaliteli hammaddeden daha kaliteli, kırılması çok zor plastik elma kasalarını üretmeye başladık” dedi. (Kaynak: Toros Gazetesi)

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...