Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Elmalı Devlet Hastanesi'nde çocuk hastaya anestezi altında kanal tedavisi uygulandı

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Elmalı Devlet Hastanesi’nde görevli Anestezi Uzmanı İbrahim Kaya ve Diş Hekimi Murat Dölek tarafından ilk kez 4 yaşındaki çocuk hastanın süt dişine anestezi (sedasyon) altında kanal tedavisi uygulandı.

19 Mayis 2017 10:31
Yorum Sayısı :0  

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Elmalı Devlet Hastanesi’nde görevli Anestezi Uzmanı İbrahim Kaya ve Diş Hekimi Murat Dölek tarafından ilk kez 4 yaşındaki çocuk hastanın süt dişine anestezi (sedasyon) altında kanal tedavisi uygulandı.

Ağız ve Diş Sağlığı hizmetleri kapsamında hasta ve hasta yakınlarımızın ihtiyaç ve taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz diyen Elmalı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Burak Emre Demir “Elmalı Devlet Hastanesi artan doktor kadrosu ve gelişen tıbbi ekipmanlarla her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Hastaların muayene ve tedavi için yaşadıkları yerden başka bir yere gitmelerine son vermek adına hizmet kalitesi ve çeşitliğinde yenilikler yapılmakta olup, bu yeniliklerden biri de 4 yaşındaki çocuk hastaya sedasyon ile kanal tedavisi uygulamasıdır. Elmalı Devlet Hastanesi Diş Polikliniğimizde kanal tedavisine başladığımız 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren 329 yetişkin ve 207 çocuk hastaya kanal tedavisi uygulaması yapılmıştır” dedi.


Elmalı Devlet Hastanesi Diş Hekimi Murat Dölek “4 yaşındaki çocuk hastamızın süt dişine sedasyon ile kanal tedavisi uyguladık. Süt dişleri ve daimi dişlerimizin sağlığı her yaş grubu için gerekli ve önemlidir. Dişlerimiz, sindirim sistemimizin ilk basamağı olmakla birlikte, dişlerimizin konuşma ve doğru çene yüz gelişimi için de önemli bir fonksiyonu vardır. Bu nedenle çocuk hastamızın süt dişinin kaybedilmemesini sağladık. Ebeveynlerin çocukları üzerindeki en önemli hataları, süt dişlerinin nasıl olsa değişecek düşüncesidir. Sağlıklı süt dişleri, ardından sürecek daimi dişlere doğal yer tutuculuk görevi görmekte çenelerin ve yüz kaslarının birbiriyle uyumlu biçimde gelişmesine olanak sağlamaktadır” dedi. Ayrıca; Diş Hekimi Murat Dölek, 4 yaşındaki hastanın kanal tedavisinin yaşı gereği farklı bir anestezi altında yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Elmalı Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı İbrahim Kaya ise hastanın 4 yaşında bir çocuk olması nedeniyle kanal tedavi uygulaması sırasında sedasyon uygulandığını belirtti. Anestezi Uzmanı İbrahim Kaya, halk arasındaki tabiriyle dişçi korkusu olan ya da zihinsel veya fiziksel engeli olan çocuk ve yetişkin hastaların genel sağlık durumu el verdiği sürece sedasyon veya genel anestezi altında, hiç bir ağrı acı hissetmeden yüksek konforla tedavi edilebildiğini de söyledi.  Tedavi sonunda da hastaların sağlık durumuna bağlı olarak genellikle aynı gün taburcu olabileceklerini belirtti. Anestezi Uzmanı İbrahim Kaya “Sedasyon uygulamasında, hasta çocuk kontrollü bir şekilde uyku haline sokulmaktadır. Bu işlemde hastanın refleksleri korunmuş olur bu özellik uygulanacak olan tedavinin sürecini kolaylaştırır.” Dedi.

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...