Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


İsmail Lök 'ün Başkan Yardımcılığından Alınması

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


12 Temmuz 2016 13:37
Yorum Sayısı :0

Elmalı Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Lök görevinden alındı. Şaşırmadım, beklediğim ama zamanını bir türlü kestiremediğim bir gelişmeydi. 


İsmail Lök’ün, Ümit Öztekin tarafından belediye başkan yardımcılığı görevinden alınması kamuoyunun da beklediği, tahmin ettiği bir şeydi. 


Siz de ben de biliyoruz ki, bu görevden alma İsmail Lök’ün şahsiyeti ile ilgili değil. Ya da İsmail Lök belediye başkan yardımcılığı görevinde bilerek ya da bilmeyerek bir hatalı işlem yapmış, belediyeyi ciddi anlamda zarara uğratmış veya o makamı kendisine ya da tanıdıklarına çıkar sağlamak amacıyla kullandığı için görevden alınmışda değil.


Bu arada pazartesi saat 23.03’te bana mesaj atarak sıcağı sıcağına olaydan haberdar olmamı sağlayan arkadaşıma da teşekkür ederim.


*****
İsmail Lök başkan yardımcısıydı, ama yetkisiz belediye başkan yardımcısıydı. Ümit Öztekin’le bir konuşmamızda “İsmail Lök ne yapıyor ?” Diye sormuştum. Bu soruyu sormaktaki gayem, başkan yardımcısı olarak görevlendirdin, ama yetki vermedin. Madem yetki vermeyecektin, o zaman neden görevlendirdin, o makamı işleyemez hale getirdin ? Vurgusunu yapmaktı. Hatta o konuşma da yine Öztekin’e, “İsmal Lök'ü daha ne kadar başkan yardımcılığı makamında tutacaksın ?” Diye de sormuştum.


Aldığım cevap beklediğim cevap değildi. Ümit Öztekin sadece gülerek “Odasında öyle oturuyor” olmuştu. 


İsmail Lök’e de bir sohbetimizde “Yetki falan verilmedi, neden halen o makamda oturuyorsun” diye sorduğum zaman ise, “Muhtarlar geliyor, vatandaş geliyor. Ümit Öztekin olmadığı zaman karşılarında kendilerini dinleyecek, sorunlarını çözecek muhatap arıyorlar. O anda muhatap olarak beni görüyor olmalılar ki, sorunu ya da sıkıntıyı bana aktarıyorlar. Ben de onların sorunlarını dinliyor ve çözümlenmesi mümkün olanları çözüyorum. Elbette bu sorunları çözümü konusunda varolan birkaç müdürden sonuca ulaşmıyorum. Açıyorum o birimde  işi yapan personele, onlar aracılığıyla muhtarın ya da vatandaşın sorununu çözüyorum” demişti


*****


Elmalı Belediye Başkanlığı’nda nüfusu itibariyle yalnızca bir başkan yardımcısı kadrosu var. Belediye Başkanı bu kadroyu ya meclis üyeleri içinden bir kişiyi görevlendirerek doldurur, ya da 657’ye tabi bir memuru o makama getirir.


İsmail Lök, aynı zamanda Ak Parti Elmalı Belediye Meclis üyesidir. Yani, Ümit Öztekin başkan yardımcılığı makamını bugüne kadar bir belediye meclis üyesi ile doldurmuştur. Bundan sonra nasıl bir yol izleyecek, yine bir başka meclis üyesine mi başkan yardımcılığı görevini verecek, göreceğiz. 


Bana göre Öztekin er ya da geç o makama partilisi bir meclis üyesini değil, 657’ye tabi bir kişiyi atayacaktır.


Atamayabilirde...


Belediye Başkan Yardımcılığı makamını elinin altında tutarak partilisi meclis üyelerini bir beklenti içine sokabilir. Böylece grubunda çoğunluğu da elinde tutmuş olur.


*****
Gece geç vakitte İsmail Lök’ü aradım, “Doğru mu ?” Diye sordum. Doğru olduğunu söyleyince bu kez “gerekçesi neymiş ?“ Sorunu yönelttim.


Ümit Öztekin’in kendisini çağırdığını, başkan yardımcısı olarak artık birlikte çalışamayacaklarını kendisine ilettiğini, bunun üzerine “Bunun nedeni ne ? Belediyede yaptığım bir yanlış mı?” Sorusuna “Hayır, belediye çalışmasıyla ilgili değil. Birlikte çalışamayacak olmamızın nedeni yüzde 50 sana dayanıyorsa, yüzde 50 bana dayanıyor” cevabını aldığını söyledi.


Bunun üzerine “Neden ?” Diye tekrar sorduğunda Ümit Öztekin’in kendisine iki neden söylediğini, bu nedenlerden ilkinin vefat eden Elmalı eski Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen’le ilgili olduğunu belirttiğini ve Çekmen’in vefatından bir gün önce bu konuda aralarında bir konuşmanın geçtiğini kaydetti. Lök, ikinci nedenin ise aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olan Halil Öztürk’le konuşmaya devam etmesi olduğunun da Ümit Öztekin tarafından kendisine söylendiğini belirtti.


*****


Görevden alma nedeni ile ilgili Ümit Öztekin’in bir açıklaması varsa yazılı olarak ulaştırabilir, ya da telefonla beni arayabilir. 


Biliyorsunuz bugünlerde sorularıma bile cevap vermeme yolunu seçen Ümit Öztekin, kendince doğru yol izlediğini sanıyor ama cevap vermeyerek aslında cevap vermiş olduğunun farkına bile varmıyor.


Elbette Elmalı ve Antalya kamuoyunda da soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.


*****


Yarınki yazımda İsmail Lök’e neden başkan yardımcılığı görevi verildi ? Görev verildi, neden yetki verilmedi ? İsmail Lök neden başkan yardımcılığı görevinden alındı ? Bundan sonraki süreçte neler yaşanabilir ? Bu sürecin önümüzdeki yerel seçimlerle bağlantısı nedir ? Ümit Öztekin, Halil Öztürk’ü belediye başkan adaylığı konusunda kendisine güçlü bir rakip olarak görüyor mu ? Ak Parti adayını tekrar belirlerken neye dikkat ediyor ? Ak Parti, yeniden aday belirleme sürecinde mevcut başkanlardan vazgeçebilir mi ? Bu konuları ele alacağım.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları