Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?




Tüm Anketler


Başkan Öztekin'in Muhalefet Meclis Üyelerini İkna Etme Çabası

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


06 Nisan 2017 10:42
Yorum Sayısı :0

Geride bıraktığımız çarşamba günü Elmalı Belediye Meclisi toplantısı vardı. Encümen ve komisyon seçimlerinin gerçekleştirildiği meclis toplantısına bana göre Belediye Başkanı Ümit Öztekin’in +1 çabası meclise damgasını vurdu.
Biliyorsunuz 16 Nisan’da yeni bir sistemin hayata geçip-geçmemesine seçmenler karar verecek. Kullanılan ve geçerli oyların yüzde 50’sini garantileyen ya da başka bir ifade ile alan “evet” ya da “hayır” grubunun en az tek bir seçmenin oyuna daha ihtiyacı vardır ki, işte o oy referandumun sonucunu belirleyecektir.
*****
Elmalı Belediye Meclisi’nin olağan toplantısında Başkan Öztekin “referandumdan ne çıkar ?” Diye sordu ve meclis üyeleri arasında önce mini bir anket yaptı. “Bizim arkadaşlar zaten evet diyorlar” diyerek muhalefet meclis üyelerinin görüşlerini öğrendi. Meclisin iki bağımsız üyesinden  sadece Süleyman Gezeyiş meclis toplantısındaydı. Meclis toplantısı öncesinde Süleyman Gezeyiş ile konuşurken “hayır” diyeceğini, gerekçesi ile birlikte açıklıyordu. CHP’li meclis üyelerinden Hıdır Ayhan  sessiz kalırken, Erdal Altaca’da bir-iki yorumda bulunmakla yetindi. Kamuran Ünal ile Salih Arı, muhalefet meclis üyeleri arasında “hayır” ı ciddi bir biçimde savunan meclis üyeleri oldu.
******
Başkan Öztekin tam 42 dakika meclis üyelerine 16 Nisan’daki referandumda neden “evet” denmesi gerektiğini anlattı. Belçika örneğini verdi, belediyeler  üzerinden örnekler sundu. Muhalefet meclis üyelerinin başkanlık sistemi ile ilgili eleştirilerine cevap verirken, sistemin faydalarını kendi yorumunu katarak bir bir aktardı. 
Öztekin’in geç başlayan meclis toplantısının büyük bir bölümünü referandumda neden “ evet” denilmesine ayırması doğal olarak aklıma CHP’li ve bağımsız meclis üyelerinden en azından birini “evet” oyunu kullanmaya ikna etmesini getirdi ki, +1’in dahi önemli olduğu bir oylamada da Başkan Öztekin’in CHP’li meclis üyelerini bile ikna etmeye çalışması, Ak Parti’nin bu referanduma verdiği öneminin en net göstergesiydi.
*****
Peki, Öztekin CHP’li ya da bağımsız meclis üyelerini 16 Nisan’da “evet” oyu kullanmaları konusunda etkileyebildi mi ?
Her ne kadar meclis toplansında, “Sayın Başkan, muhalefeti “evet” oyu kullanmaya ikna edemezsiniz” desem de, bu sözüme anlayamadığım bir nedenle CHP’li Kamuran Ünal sert bir şekilde bana cevap verse de....
Bence etkiledi. Hiç olmazsa bazılarının katı düşüncelerini kırdı. Daha yumuşak bir ifade ile bazı meclis üyelerinin kafalarını karıştırdı, düşüncelerini hatta oylarını değiştirdi. 
“Evet” ile “hayır” arasında son kararı sandıkta vermesini sağladı. O ana kadar “hayır” demeyi düşünenler belki sandıkta “evet” in üzerine mühürlerini vurup  çıkacaklar.







YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları