Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Yeni cezaevi Elmalı için kazanç, orman dünya için kazanç

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


25 Nisan 2017 09:12
Yorum Sayısı :0

Yeni yapılacak cezaevi ile ilgili o bölge sakinleri biraz endişe taşıyor olsalar da, yeni cezaevi kuşkusuz Elmalı için tartışılmaz büyük bir  kazanç. 


Özellikle ilçe ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacak, ilçenin ticari hareketliliğini katlayacak yeni cezaevi.  


Her ne kadar Gökpınar’da onlarca lojman yapılacak olsa da...Bunun yanında muhtemelen uzun vadede o bölgede uydu bir kent oluşacak. Çünkü, binlerce personelin konut ihtiyacına gün gelecek bugünün merkezi Elmalı cevap veremeyecek.


Emeği geçenleri kutluyorum. 


Cezaevi inşaatı başlamadan, hatta ihaleye çıkarılmadan, Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek’in girişimi ile ağaçlandırma çalışması başlatıldı, ilk fidanlar dikildi. Çiçek’in sohbetinden öğreniyorum ki, temalı bir orman oluşturulacak ilk etapta.


Yoğun bir orman, yukarıdan bakınca CTE yazısı okunacak. 


Yani Ceza ve Tevkifevleri’nin baş harfleri.


Elmalı’nın bir mahallesi Bozhüyük’te bir orman oluşturulacak, hem de CTE temalı.
Düz bir arazi. Başımı kaldırıyorum çevreme bakıyorum, tek-tük ağaçlar. Ama tepelere doğru gidin, minik badem fidanlarını görürsünüz. Elmalı Orman İşletme Müdürlüğü çalışıyor, Elmalı’nın dağları ağaç fidanları ile adeta nakış gibi işleniyor.


Yeni cezaevi ilçeye ciddi anlamda katkı sağlayacak, dedim. Bu işin maddi yönü. Birde para ile ölçülemeyecek bir değer oluşturuluyor ki...


Ormanlar...


Yani yeni cezaevi ile sadece Elmalı kazanacak, ama oluşturulmaya başlanan orman ile dünya kazanacak.


Yine Başsavcı Çiçek’in sohbetinden öğreniyorum. Sadece orman düşünülmüyor, yeni cezaevi yakınlarında. Meyva ağaçlarından oluşan bahçelerin kurulması da planlanıyor. Bu  çok daha nemli. Çünkü o bahçelerde cezaevinde kalanlar çalışacak, hem para kazanacaklar, hem de meslek öğrenecek.


Hepsinden önemlisi topluma adapte olmaları daha süratli olacak. YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları