Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


04 Temmuz 2017 07:59
Yorum Sayısı :0

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği kuruldu. Böyle bir birlik, ata sporu yağlı pehlivan güreşlerinin  geleceği açısından son derece gerekliydi. Kırkpınar’dan da önce yağlı  güreşlerin düzenlendiği Elmalı’nın ata sporunun devamı konusunda verdiği mücadele ve destek takdire şayandır. Başkan Ümit Öztekin’de Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin ilk genel kurulunda yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi her güreş öncesinde belediye başkanlarını müthiş bir stres bastığına şahitimdir. Bu stres dev bir organizasyona imza atan Elmalı’nın belediye başkanları için de doğal olarak kat kat fazladır.


Başkan Ümit Öztekin neden stres bastığını da anlatır, birliğin genel kurulunda. Anlattıklarını zaten güreşseverler bilir. Pehlivanların nazı, kimilerinin parasını almasına rağmen isteksiz güreşmesi ve dolayısıyla aldıkları paranın hakkını vermemesini güreşseverlerde eleştirir, hatta güreş anında o güreşçilere sert tepki gösterirler.


Birlikten güç doğar. 


“Bir eli nesi var, iki elin sesi var”diye boşuna söylememiş atalarımız. 


Yağlı Güreş düzenleyen ilçe ve illerin biraraya gelmesi, birliktelik oluşturması elbette yaşanan sorunları çözmekle kalmayacak, aynı zamanda ata sporu yağlı pehlivan güreşinin gelecek nesillere aktarılmasını da sağlayacak. Bu birliktelik parasını almasına rağmen isteksiz güreşen, mücadele etmeyen pehlivanlara da “dur” diyecektir. 


Ve bu birlik içerisinde Elmalı’nın da sadece yer alması değil, encümen düzeyinde temsil edilecek olması, bu konuda artık profesyonelleşen belediye başkanlarının sayesinde sorunların daha net ortaya konulmasını ve çözümlenmesini sağlayacaktır.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları