Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Sera atıkları sadece hastalık yaymıyor !

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


26 Eyl?l 2017 08:14
Yorum Sayısı :0

Elmalı Ziraat Odası’nın evsahipliğinde düzenlenen Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun ana gündemi, sera atıklarıydı. Toplantıya katılan ilçelerin Ziraat Odaları başkanları, sera atıklarının hastalıklara neden olduğunu kaydederek Büyükşehir Belediyesi’nce bu atıkların bir şekilde toplanmasını istediler.


Sera atıkları sadece hastalık mı yayıyor ? Ziraat Odaları Başkanları dile getirdiler mi, bilmiyorum ama ! 


Sera atıkları ciddi anlamda bir çevre kirliliğine de neden oluyor. 


Daha önce Toros Gazetesi’nde Korkuteli-Elmalı karayolu üzerine gelişi güzel atılan  sera atıklarına dikkat çekmiştik. Ancak uyarılarımız pek dikkate alınmadı, sera atıkları öylece kaldı.


Geçtiğimiz günlerde Yapraklı Mahallesi’ne gittim, Yılmazlı üzerinden. Yanımda Yılmazlılı bir arkadaşımızda vardı. Ana yola çıkmadan sağa-sola atılan sera atıklarını gösterdim, “niçin atıyorlar ?” Diye sordum.


Elbette cevap yok.


Sera atıkları için eskiden köy yerleşim yeri olan bugünün yeni mahallelerinde toplama alanları oluşturulmalı. Bu alanlarda biriken sera atıkları ilçe belediyelerinin ekip ve araçları ile ilçe merkezinde uygun bir yere getirilmeli ve biriktirilmeli. İşte bu aşamadan sonra Büyükşehir devreye girerek, bir noktada toplanan sera atıklarını Antalya kızıllı’da bulunan çöp ayrıştırma merkezine getirmeli.


Yani iş büyükşehirle bitmiyor, büyükşehir toplasın demekle olmuyor. Mahalle muhtarından başlayan zincir, mahalledeki seracılar ve ilçe belediyesi ile devam edip son halka olarak büyükşehir dahil olması gerekiyor. 


Eğer bu zincir kurulamazsa çok yakında özellikle sera merkezi ilçeler sera atığı çöplüğüne dönüşür.


İş ilk adımı atmakta. Bu adımda Elmalı Belediyesi’nden gelmeli.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları