Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Vergi artırmayı bırakın indirilmesi bile mümkün. Nasıl mı ?

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


02 Ekim 2017 10:37
Yorum Sayısı :0

MTV’yi 2018 yılında, içinde bulunduğumuz yıla göre  yüzde 40 daha fazla ödeyeceğiz. Sayın Bakan yüzde 40’lık artışın nedenini “jeopolitik risklerin karşılanması için yeni gelir kaynaklarının oluşturulması”olarak açıklıyor.


*****
Aslında MTV’de ekstra bir vergi artışına gerek yoktu. Ya da garajlarında 3-5 lüks otomobil olanlar için ekstra bir vergi getirilebilirdi. Ne yazık ki devletimiz yine işin kolayına kaçtı, vergi ödeyen vatandaşın üzerine ek bir yük getirdi. İnanıyorum ki banka kredisiyle araç sahibi olan memur, işçi ekstra zamdan en fazla etkilenen kesim olacaktır.


*****
Dedim ya MTV’de ekstra bir zamma ihtiyaç yoktu. Hatta mevcut vergi oranlarının ciddi bir oranda düşürülmesi de mümkündü.


Nasıl mı ?


Kayıt dışı kazancın kayıt altına alınmasıyla.  Sağlıklı kontrol mekanizmasıyla.


Bir yandan kayıt dışı kazanç vergilendirilebilirse, diğer yandan ciddi anlamda bir kontrol mekanizması devreye sokulursa ben inanıyorum ki vergilerde bırakın ekstra arttırmaya gerek kalmayacağı gibi, indirime gidilmesi de mümkün.


******
Ne yazık ki kayıt dışı kazanç bir hayli fazla. Vergi denetimleri  kayıt dışı kazançtan ziyade kayıt altındaki kazanca yönelik. Bazısının vergi kaydı bile yok. Bazısının vergi kaydı var, onlara iş yaptıranın fatura isteme alışkanlığı yok. 

Birde denetim olması gereken yerde yeteri düzeyde  yapılmayınca..YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları