Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


Pazartesi günkü trafik keşmekeşliğine işte ÇÖZÜM önerim !

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


31 Ekim 2017 09:32
Yorum Sayısı :0

Polis Sorumluluk alanında Elmalı’da 300 kişiye bir polis düşüyor. Buna rağmen güvenlik ve trafik bağlamında ufak dokunuşlarla ilçenin bazı sorunlarını çözmek mümkün.


Mesela özellikle pazartesi günleri, kurulan semt pazarından dolayı yaşanan trafik keşmekeşliğini çözmek çok basit.


Bırakın yola paralel şekilde park edilen aracın yanına bir değil iki aracın park edilmesini, adam geliyor kavşağın içine  araç park ediyor. Trafik ceza yazsa, ceza yazılan soluğu kendisine göre bir hatırlının yanında alıyor. Kendini bilmez o hatırlı da polisi arıyor önce rica ediyor, sonra da kimi zaman işi Elmalı’dan sürdürmeye kadar vardırıyor.


Peki ilçe merkezindeki bu trafik keşmekeşliği nasıl çözümlenecek ? İşte önerim.


Öncelikle Elmalı Belediyesi pazarcı esnafına araçlarını park etmesi için pazar yerine yakın olmayacak bir noktada da yer gösterecek. Pazarcı sabah gelip tezgahını açtıktan sonra aracıyla işi bitti mi, aracını götürecek belediyenin gösterdiği o yere koyacak. Bu sayede pazar yeri çevresindeki cadde ve sokak kenarlarını pazarcı esnafı araçlarıyla işgal etmemiş olacak.


Elmalı Belediyesi pazara yakın bir sokağı, pazara alışveriş yapmak için araçlarıyla gelen vatandaşlara tahsis edecek. 


Vatandaş araçları için ayrılan sokağa aracını park edecek ve alışverişini yaptıktan sonra da ayrılacak. Belediye burada sürekli araç park edilmesinin önüne geçmek için parkmetreler koyacak ve belirli bir saati ücretsiz, o belirli saatten sonrasını ise ücretli yapacak. 


Bir vatandaşın pazarda geçirdiği vakit en fazla 1 saattir. Ya da biraz daha fazlası. Eğer 1 ya da en fazla 1,5 saat sonrası için saat başına 10 lira ücret alınsa, belediyenin pazartesi günleri pazara araçlarıyla alışveriş yapmak için gelenlere tahsis ettiği bu yere diğer araç sahipleri uzun süreli araçlarını bırakamazlar.


Gelelim, Emniyetin Müdürlüğü’nün yapması gerekenlere.


Araç sahipleri araçlarını koyabilecekleri uygun bir yer varsa oraya araçlarını park etsinler. Yoksa, o zaman bir zahmet araçlarını ara sokaklarda  trafiği aksatmayacak şekilde araçlarını park etsinler ve biraz yürüyerek gidecekleri yere ulaşsınlar.


İşte bu nokta da Yeşil Cami önündeki kavşakla Ziraat Odası kavşağı arasında  elinde ceza makbuzu ile sürekli dolaşan bir trafik görevlisi, ikinci sıra hatta üçüncü sıra trafiği aksatacak şekilde araçlarını park eden bir sürücü gördü mü ?


Hemen orada cezasını kesecek, makbuzu da aracın camına yapıştıracak..


Sayın Emniyet Müdürüm bu yapılırsa ifade ettiğiniz gibi yanlış park ettiği için  kaldırdığınız aracın yerine bir başka aracın park etmesini de önlemiş olursunuz.


Sonuç olarak, Belediye ve Emniyet bu konuda ortak bir çalışma yaparsa semt pazarının kurulduğu gün bu bölgede trafik felç olmaz, araç yoğunluğu da yaşanmaz.
Bir başka yazımda Yukarı Pazar’da, Pazartesi günleri yaşanan trafik keşmekeşliğini sizlerle paylaşıp, burası içinde önerilerimi sunacağım.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları